Centrul social pentru copii

Publicat

Din dorinţa de a oferi un sprijin moral şi material copiilor nevoiaşi, Fundaţia „Justin Pârvu” întemeiată la iniţiativa părintelui Justin a construit între anii 2000 şi 2001 un aşezământ pentru copiii săraci, lipsiţi de cele mai elementare mijloace de acces la educaţie. Acest centru social pentru copii funcţionează cu binecuvântarea Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei şi adăposteşte în prezent 20 de şcolari, clasele I-VIII. Copiii merg la şcoală în sat cu un microbuz al mănăstirii, iar după-amiaza maicile îi supraveghează la lecţii. Copiii de la Mănăstirea Paltin primesc o îngrijire deosebită şi o educaţie aleasă din partea maicilor. Fie că învaţă, se joacă sau se roagă, copiii de la Mănăstirea Paltin se află neîncetat sub Acoperământul Maicii Domnului.

În ziua de 8 noiembrie 2005, P.F. Patriarh Daniel, pe atunci Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei, a sfinţit biserica „Sf. Arhangheli Mihail şi Gavriil” a Mănăstirii Petru-Vodă. Cu această ocazie au fost sfinţite şi unele clădiri ale aşezământului mănăstirii de maici, printre care şi centrul social pentru copii, a cărui construire a fost finalizată în anul 2001.

Citește alte articole despre: